Archiwum dnia 29 grudnia 2009

Pytanie o zapylanie mieczyków

Autor: sasiad

29 grudnia 2009 >> Uncategorized

Pytanie o zapylanie mieczyków

Wśród niedoświadczonych ogrodników panuje pogląd, że w przypadku sąsiedztwa różnych odmian mieczyków występuje możliwość zapylenia krzyżowego, co wpływa na zmianę koloru  kwitnących roślin. W praktyce sytuacja wygląda inaczej.
Mimo zapylenia krzyżowego  wykluczone jest żeby w jego wyniku cebule zmieniły kolor.
Musimy najpierw otrzymać nasiona mieczyków, a potem siać je i  hodować nowe cebule (rozmnażanie generatywne). A te już wyhodowane z nasion, mogą naprawdę wydać inny kolor kwiatów. W takim przypadku następuje selekcja i wybór nowej odmiany. Jednocześnie następuje rozmnażanie wegetatywne, tj. z cebulek zastępczych  i młodych cebulek przybyszowych (dzieci) mieczyków i  tu już kolor nie ulega zmianie.

Na zmianę koloru może mieć wpływ wiele innych czynników.
Często w trakcie uprawy, niedoświadczony,  początkujący plantator uprawiając mieczyki  nie zaznacza  nazw odmian, które będzie sadził w następnym sezonie. Sortuje cebulki mieczyków tylko na kolory –   różowe, czerwone, białe, żółte i tp.
I tak  przechowuje materiał do sadzenia, w sposób niezgodny z ogólnie przyjętymi zasadami. Następnie, jeśli w czasie przechowywania   zepsują się cebulki to je wyrzuca.  W rezultacie po kilku latach pozostaje jedna lub dwie odmiany najbardziej odporne. Zazwyczaj są to najmniej ozdobne odmiany. Kiedy sadzi się  je tak przez kilka lat, wydaje się, że wszystkie odmiany nabyły  jeden i ten sam kolor. Komuś zostały czerwone innemu różowe lub białe.
Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie oznakowanie odmian  mieczyków i przechowywanie w dobrych warunkach.

Jest to przydatne, ponieważ często najbardziej dekoracyjne nowoczesne odmiany są bardziej kapryśne i wymagające dobrych warunków. Bardziej wydajne i zdrowe, ale mniej ozdobne odmiany, rozwijają się szybciej  od  piękniejszych i delikatniejszych, mniej odpornych odmian. W rezultacie może wystąpić stopniowe zastępowanie jednej odmiany inną. Dlatego zaleca się wykopywać i przechowywać oddzielnie poszczególne odmiany.

Bardzo często w czasie wykopywania cebulek nie wybiera się z ziemi  cebulek przybyszowych – dzieci  mieczyków . W rezultacie dzieci odmian odpornych pozostawione w ziemi, w ciepłe zimy nie wymarzną i dobrze kiełkują na wiosnę.
Tak więc w przypadku sadzenia  w tym samym miejscu następuje zwiększenie ilości odpornych odmian mieczyków, a ilość bardziej szlachetnych  kolorów kwiatów zmniejsza się. Aby temu zapobiec, należy w miarę możliwości co roku  zmieniać miejsca sadzenia mieczyków. Podczas wykopywania i czyszczenia należy  wybrać z ziemi wszystkie drobne cebulki przybyszowe  mieczyków.

Przeważnie odchylenia  w intensywności koloru kwiatów mieczyków  można zaobserwować u roślin uprawianych z cebulek bardzo starych. Większość cebulek daje  duże i dobrej jakości  kwiaty  zwykle w  2 i 3 roku życia cebulki.
Wyjątkiem jest adaptacyjne przygotowanie cebulek, które może być prowadzone 4-6 lat.  Większość odmian cebulek starszych niż 4 lata ma słabe łodygi kwiatów, kwiaty mniej efektowne,  mogą być matowe i mniej intensywne kolory.
Aby temu zapobiec, trzeba stale rozmnażać z  młodych cebulek przybyszowych i często wymieniać swoje stare cebulki.

Czasami zmiana koloru kwiatu może być wynikiem   chorób wirusowych. Kwiaty takich roślin różnią się wyglądem – występują różne mozaiki, płatki jakby spryskane, kształt kwiatów liliowaty, zmienia się natężenie kolorów, kwiatostan może być skrócony i zniekształcony . Takie rośliny muszą być usunięte z uprawy wraz z bryłą ziemi i spalone.
Więcej informacji na temat chorób wirusowych mieczyków można przeczytać na stronie „Choroby mieczyków i środki do ich zwalczania” . /w przygotowaniu/.

Gladiolus –  mieczyk  jest jednym z najpiękniejszych kwiatów w świecie roślin.  W celu osiągnięcia  wspaniałego kwitnienia wymaga troskliwej opieki na wszystkich etapach jego rozwoju . Tylko wtedy można zapewnić sukces w uprawie mieczyków!

Z prawej strony ta sama odmiana co wyżej bez oznak choroby wirusowej.

opracował:  Stanisław Smoleń <sąsiad>
Korekta:      Iwona Jakubowska <iwonacea>
Literatura:
„MIECZYKI” Barbara Grabowska .
„Mir Gladiolusów” Copyright Lazarevich Tamara www.mirgladiolus.info