Archiwum miesiąca styczeń 2010

Jak stworzyć kolekcję mieczyków.

Autor: sasiad

19 stycznia 2010 >> Uncategorized

Kolekcjonowanie odmian mieczyków, podobnie jak każde tego typu hobby, jest bardzo interesującym i ekscytującym zajęciem. Początkujący ogrodnicy zwykle pierwsze kroki w zakresie uprawy mieczyków stawiają losowo, kupują cebulki w sklepie, na bazarze lub otrzymują w prezencie od przyjaciół. Dopiero latem, kiedy zobaczą piękne kwiaty i podziw w oczach sąsiadów czy krewnych, zakochują się w mieczykach. Wtedy właśnie rozpoczyna się szukanie innych kolorów, kształtów kwiatka, struktury wytrzymałej na deszcz i wiatr, wprowadzania kolejnych, egzotycznych odmian. Nagle chcemy mieć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt odmian mieczyków o przeróżnych barwach i kształtach.

Tworzenie kolekcji mieczyków jest uzależnione do klimatu w danym regionie oraz mikroklimatu ogrodu, a jednocześnie od upodobań uprawiających.
Czasami, początkowo bardzo piękne kwiaty, tracą swoje walory ozdobne, gorzej się rozwijają i słabiej kwitną, mimo bardzo dobrej opieki. Natomiast inne rosną dorodne i piękne.Taki problem może wystąpić ze względu na właściwości mikroklimatu ogrodu, skład gleby, czy nawożenie.

Przed rozpoczęciem kolekcjonowania spróbujmy więc zdobyć jak najwięcej informacji o tych wspaniałych kwiatach, poznać klasyfikację, podstawowe wymagania odmian, technikę upraw rolniczych oraz metod zwalczania chorób i szkodników. Aby ostatecznie stwierdzić, czy odmiana nadaje się do naszej kolekcji, należy obserwować ją przez co najmniej 3 sezony, a dopiero potem dokonać ostatecznej konkluzji – przechowywać ją w mojej kolekcji, czy nie. Swoje obserwacje najlepiej zapisywać w specjalnym do tego celu zeszycie, by w przyszłości sięgnąć do notatek i zaktualizować je.

Pamiętajmy o zapisywaniu nazwy i numeru międzynarodowego kodu oraz daty posadzenia, daty zakwitnięcia i sprawdzeniu zgodności naszych danych z zapisem w kodzie. Jest to potrzebne przy planowaniu kwitnienia w określonym czasie. Pomimo zawartego w kodzie terminu, może on ulec zmianie ze względu na aklimatyzację rośliny do obecnych warunków. Odmiana wyhodowana w Europie południowej lub Afryce północnej – w Polsce zmieni termin kwitnienia ze względu na inne warunki atmosferyczne i klimat.

Klasyfikację dobrze jest utrwalić sobie w pamięci, ale z powodzeniem można ją skopiować lub zapisać w zeszycie.

Dobrze też zapisywać uwagi o zdrowotności odmiany i jej krótki opis. Po stwierdzeniu dobrej kondycji odmiany możemy przystąpić do jej rozmnażania lub dokupywania kolejnych cebul.

Przy tworzeniu kolekcji bardzo ważne jest przestrzeganie czystości odmianowej – należy zwrócić uwagę przy sadzeniu i zbiorach, aby nie pomylić odmian. Odpowiednio posadzone cebulki i zapisany w notatkach szczegółowy plan nasadzeń pomoże nam nawet w przypadku zaginięcia znaczników z grządki.
Dokładne wyliczenie dni od posadzenia do zakwitnięcia pozwoli ustalić priorytet do wykopywania poszczególnych odmian (w kolejności wykwitania). Umożliwi nam to zachowanie czystości odmianowej oraz sukcesywne czyszczenie i suszenie cebulek do przechowywania.

Podczas wykopywania cebul powinno się starannie wybierać cebulki przybyszowe (dzieci) z ziemi, aby po ciepłej zimie nie kiełkowały na wiosnę.
Jeżeli kolekcja nie jest zbyt duża, cebulki po zbiorach można wygodnie przechowywać w foliowych, perforowanych lub cienkich, bawełnianych czy też papierowych torebkach. Każdą odmianę należy opisać wskazując nazwę i kod na zewnątrz i dodatkowo karteczkę do środka torebki.

Cebule dobrze wysuszone przed przechowaniem, odpowiednio zapakowane i oznakowane, dają gwarancję dobrego przetrwania okresu spoczynku, dobrej zdrowotności i kondycji w przyszłym sezonie.
Zakupując po kilka nowo wyselekcjonowanych odmian będziemy stawać się właścicielami pięknej kolekcji mieczyków, którą będziemy się rozkoszować w czasie kwitnienia.

Opracował: Stanisław Smoleń <sąsiad>
Korekta:     Iwona Jakubowska <iwonaceae>

Część informacji wyczytałem w „Mir Gladiolusów”
Tamary Lazarewicz
ŚWIAT MIECZYKÓW

Jak spowolnić starzenie cebulek mieczyków

Autor: sasiad

10 stycznia 2010 >> Uncategorized


Jak spowolnić starzenie

cebulek mieczyków

W czasie mojej długoletniej uprawy mieczyków  testowałem różne sposoby rozmnażania cebul i otrzymywania dobrej jakości kwiatów .
Wiadomo, że  produktywny okres życia  cebulek mieczyków wynosi 3-4 lata. (Wyjątkiem są adaptacyjne odmiany sprowadzone z innych krajów i kontynentów).
Czy możliwe jest spowolnienie  starzenia się cebulek i podtrzymanie dobrego kwitnienia mieczyków przez 7-8 lat?
Okazuje się to możliwe! Aby to zrobić należy postępować w następujący sposób:

– podzielić cebulki mieczyków

Duże cebulki z dwoma oczkami pędowymi w  trzecim roku uprawy  przecina się na dwie części. Miejsce cięcia zasypuje się węglem drzewnym (można użyć tabletki węgla aktywnego) lub dwukrotnie przesmarować niezbyt gęstą papką MIEDZIANU. Rozcięte połówki cebulek należy  przesuszyć przez co najmniej tydzień – aby wytworzyła się tkanka zabezpieczająca, a potem sadzimy do ziemi.

Taka cebulka sama prosi się o podział – widoczne pęknięcie na piętce.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że  połówki cebulek mogą rozwijać się nierównomiernie i są bardziej podatne na choroby.
Centralny pęd niedzielonej cebulki  jest lepiej zaopatrzony w składniki odżywcze, a tym samym rośnie szybciej niż podzielone. I oczywiście, cebulka, która posiada większy pączek (1) rośnie mocniej, kwitnie wcześniej, i daje  więcej wysokiej jakości cebulek przybyszowych (dzieci), nadających się do dalszego sadzenia. Z nich rosną silne rośliny zachowując wszystkie cechy odmianowe.

Połówka z pąkiem bocznym  rozwija się wolniej kwitnąc nieco później. Ale też daje kwiatostan z dużymi kwiatami. Z tej połówki wyrośnie również duża cebulka zastępcza. Ale  dzieci z tej  cebulki są mniej wartościowe  do dalszej hodowli.

Zastosowanie tej metody podziału cebulek w trzecim roku, uprawy  mieczyków powoduje odmłodzenie cebulki, a zarazem spowolnienie starzenia i degeneracji kolekcji.
Metoda ta jest też dobra do rozmnażania nowych odmian mieczyków, które wydają mało cebulek przybyszowych (dzieci).

Opracował: Stanisław Smoleń  <sąsiad>.
Podobny sposób opisano w: „Mir gladiolusów” Tamary Lazarewicz 2005-2009″Subscribe”ru.