Archiwum miesiąca wrzesień 2010
Wykopywanie i suszenie mieczyków jest bardzo ważnym etapem w technologii uprawy tej ozdobnej rośliny.
Dobrze wybrany czas wykopywania cebul ma duży wpływ na ich jakość i zdrowotność , a następnie na ich przechowywanie. W naszej strefie klimatycznej wykopywanie można rozpocząć w 6 tygodni od przekwitnięcia lub po wycięciu kwiatostanów. Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają możemy ten czas troszkę opóźnić w celu dorośnięcia cebulek przybyszowych (dzieci).
Połowa września jest optymalnym czasem rozpoczęcia wykopywania cebul.
Rozpoczynamy od wykopywania odmian wczesnych, później średnio-wczesnych aż do późnych.
Wykopki należy wykonywać przy suchej pogodzie (jeśli to możliwe). Cebulki podważone łopatą czy widłami trzeba delikatnie otrząsnąć z ziemi, starannie pozbierać oddzielone cebulki przybyszowe. Odrzucić i spalić rośliny chore. Łodygi z liśćmi odcinamy pozostawiając około 1 – 2 cm. Odcinamy korzenie i pozostałości starej cebulki co powoduje szybsze wysuszenie cebul.
W przypadku konieczności wykopywania cebulek w czasie deszczowej mokrej pogody należy je wypłukać w wodzie a następnie zaprawić przez około 20 minut w 5 – 10 g. nadmanganianu potasu na 10 litrów wody lub 0,1 % roztworze BIOSEPTU 33 SL oraz dobrze wysuszyć. Można użyć innych środków chemicznych zalecanych do ochrony przed chorobami grzybowymi.
Przez okres suszenia mieszać cebulki w celu jednolitego wysuszenia.
Po wysuszeniu i wyczyszczeniu cebul należy zabezpieczyć je przed wilgocią aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych i bakteryjnych. Zaleca się przechowywanie cebulek w pomieszczeniach o temperaturze 3 – 8 stopni C. i wilgotności względnej 60 – 70 %.
Cebulki przybyszowe suszone przez 10 – 15 dni umieścić w woreczkach lub torebkach papierowych – oznakowanych (jak we wcześniejszych materiałach). W miarę możliwości można użyć dolnej części lodówki (miejsce do przechowywania warzyw).
W okresie przechowywania należy co najmniej raz w miesiącu dokonać przeglądu cebulek , usunąć chore, aby zapobiec zakażeniu zdrowych.
Opracował Stanisław Smoleń <sąsiad>
Zbliża się powoli jesień a zarazem mamy coraz więcej chłodnej i wilgotnej pogody. To jest okres kiedy należy mieczyki chronić przed chorobami grzybowymi, a szczególnie roślinom zagraża SZARA PLEŚŃ (Borytis gladiolorum)
Moja kolekcja rośnie dobrze chociaż z kilkoma odmianami z importu występują problemy z aklimatyzacją. Kilka odmian z importu jeszcze nie pokazało swoich kwiatów (z cebulek przybyszowych). A to co wykwitło można zobaczyć na http://picasaweb.google.pl/stanislaw.smolen/MIECZYKI2010# . Pomimo otrzymywanych już zamówień kilkadziesiąt odmian nie będzie dostępnych w sprzedaży gdyż są to nowo-otrzymane odmiany w niewielkich ilościach z importu.
S Z A R A P L E Ś Ń
Pierwsze objawy zaatakowania roślin widoczne są na liściach.
Patogen w postaci mikroskopijnych grzybów jest wszechobecny i może utrzymywać się w glebie przez długi czas. Rozwija się kiedy temperatura spadnie poniżej 18 ° Celsjusza. Taka pogoda występuje zwykle w drugiej połowie lata.
Spory rozwijają się na resztkach roślinnych, a następnie przenoszone są przez wiatr na bardzo dalekie odległości. Zarodniki kiełkują na mokrych liściach zarażając rośliny.
Na liściach widoczne są jasnobrązowe, brązowe lub szare okrągłe lub owalne plamy, czasami otoczone ciemniejszą obwódką.
Choroba szybko się rozwija , a liście i łodygi gniją. Choroba następnie przemieszcza się z liści do cebulek. Większość zakażeń cebulek przechodzi przez ucięty pęd kwiatostanowy. Objawy najczęściej obserwuje się w czasie oczyszczania cebulek i w przechowalni. Następuje brązowienie wiązek przewodzących wewnątrz cebuli, potem rozszerza się promieniście wewnątrz tkanki spichrzowej. Często, po wysuszeniu cebulka ma otwór od podstawy do środka pnia. Porażone cebulki należy usunąć aby nie gniły podczas przechowywania.
Rozprzestrzenianiu się tej choroby przyczynia się również sadzenie mieczyków do mokrej i zimnej gleby.
ZAPOBIEGANIE.
W czasie wegetacji rozpocząć systematyczną ochronę opryskując rośliny na przemian następującymi fungicydami: BRAWO 500 SC, Dithane Neo Tec 75 WG, EUPAREN 50 WP, Kaptan zaw. 50 WP, TELDOR 500 SC. Na działkach można wykorzystać BIOSEPT 33 SL.
Opracował: Stanisław Smoleń <sąsiad> przy współpracy z „OLIGĄ”
Literatura:
Mieczyki – B. Grabowska wyd II 1978 r.
Ochrona ozdobnych roślin cebulowych PLANTPRESS, 1995r.