Archiwum dnia 6 września 2011
Otrzymałem pytanie:
Mam taki problem odnośnie mieczyków a właściwie czubków po ścięciu i wstawieniu do wazonu zawsze zwisają końcówki kwiatostanów.
Czy można temu jakoś zapobiec jeśli mógłby Pan coś podpowiedzieć był bym wdzięczny, pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź:
Ważna jest pora cięcia kwiatów. Najlepiej wycinać wcześnie rano lub pod wieczór, wtedy rośliny są w najlepszej kondycji.
Zwisające, załamujące się końcówki (czubki) mogą być powodem braku jakiegoś składnika podczas dokarmiania nawozami. Pęd kwiatostanowy powinien być tęgi .
Na zdjęciu – testowanie kwiatów w mieszkaniu.
W książce „Mieczyki” B. Grabowska pisze:
Cytuję: 4. ” Niedobór wapnia powoduje: – przełamywanie się osi kłosa po rozwinięciu się większości kwiatów w kwiatostanach umieszczonych w wodzie,
– w przypadku znacznego niedoboru fizjologiczne zagniwanie pąków kwiatowych, które nie otwierają się, względnie brzegi płatków zaginają się do wnętrza kwiatu,
– poziome pękanie liści,
– skrzywienie kwiatostanów.
7. Niedobór miedzi powoduje :
– objawy podobne do utraty turgoru w liściach (więdnięcie liści),
– miękką delikatną strukturę kłosa.” Koniec cytaty.
Z tego wniosek, aby w podobnych przypadkach dostarczyć roślinom brakujących składników pokarmowych.
Wapń można uzupełnić dokonując oprysku roztworem saletry wapniowej, natomiast brak miedzi – uzupełniamy opryskiem roztworem miedzianu (wg.instrukcji na opakowaniu).
WYKOPYWANIE MIECZYKÓW
Początek września to również początek wykopywania wczesnych odmian mieczyków.
Należy pamiętać, aby w przypadku wystąpienia wciornastka mieczykowca dokonać oprysku przed wykopywaniem jednym ze środków insektobójczych – zalecam MOSPILAN 20 SP.
Od wykopanych cebulek należy odciąć pędy około 5 cm nad cebulką i wysuszyć w przewiewnym miejscu, aby nie pleśniały – ułożyć je w jednej warstwie i co kilka godzin odwracać. Należy pamiętać o odpowiednim oznakowaniu odmian i przechowywać je oddzielnie.
Stanisław Smoleń <sąsiad>