Archiwum miesiąca kwiecień 2012
Sadzenie cebulek w tym sezonie rozpocząłem 20 kwietnia. Jak tylko pogoda pozwala dosadzam , i tak to potrwa do końca maja.
Jedną z pierwszych odmian był „Pierwszy Bal” 401 – 02 – Trifonow. Nowy nabytek w kolekcji. Na zdjęciu.
Przypominam, że cebulki należy sadzić głęboko to jest 12 do 15 cm, a na glebach o luźnej konsystencji i piaszczystych nawet do 20 cm, wtedy nie będą się pokładały.
Jednak w przypadku pozostawienia kwitnących mieczyków w ogrodzie należy pomyśleć o tyczkach, gdyż w przypadku deszczu lub wiatru będą się przewracały lub przeginały.
Pamiętajmy o zaprawianiu cebul, co pozwoli na otrzymanie pięknych kwiatów i zebranie zdrowych cebulek.
Proszę o zadawanie szczegółowych pytań w komentarzach lub mejlach. Podobnie jak poniżej.
Proszę o radę; czy można moczyć kilka partii cebulek w tym samym roztworze środków przeciw wciornastkom lub chorobom wywołanym przez grzyby.
Dziękuję i pozdrawiam Stefan
Odpowiedź:
Można moczyć kilka partii cebulek przeciw wciornastkowi, ale roztwór należy stosować tylko 1 dzień, potem trzeba rozrobić nowy.
Natomiast przeciw grzybom są to środki zawiesinowe jak Topsin czy Kaptan. Tu należy środek uzupełniać (dokładać ) po każdej większej partii cebulek ponieważ środek jest zabierany przez cebulki. Ale można stosować go przez kilka dni.
Pytanie ? Chciałabym posadzić kilka cebul w dużej donicy na balkonie. Czy nie będzie mieczykom przeszkadzała obecność niskich bylinek posadzonych obok w tej samej donicy? Na przykład lobelii i uczepu? Jadwiga.
Odpowiedź: Mieczyki powinny być posadzone do dużych donic co najmniej 10 litrowych na 3 sztuki cebul mieczyków. W tej samej donicy można posadzić płytko korzeniące się rośliny tak zwane okrywowe, które nie dopuszczają do wysuszania wierzchniej warstwy gleby . Tu mogą być posadzone wymienione rośliny oraz inne jak stokrotki, bratki, czy karłowe aksamitki. Należy jednak wtedy wziąć poprawkę na obfitsze podlewanie z nawożeniem, gdyż rośliny okrywowe pobierają również pokarm i w takim przypadku dać go więcej.
Ale istnieje możliwość większych zachorowań cebul na choroby grzybowe , podlewanie co 2 – 3 tygodnie środkiem grzybobójczym powinno dać dobry efekt .
Stanisław Smoleń <sąsiad>
Zbliżają się Święta „Zmartwychwstania Pańskiego” ,
a po nich zwykle przychodzi prawdziwa wiosna.
Wszystkim miłośnikom mieczyków i ich bliskim życzę spełnienia marzeń oraz tych realnych planów.
Kwiecień to początek sadzenia cebul mieczyków. Jednak zbytnio nie śpieszmy się. Należy zaczekać aż ziemia nagrzeje się do około 10 stopni C na głębokości 10 cm. Najlepiej rozpoczynać sadzenie odmian wczesnych, szczególnie tych , które wypuściły już zaczątki pędów, uważając, aby przy zaprawianiu i sadzeniu ich nie wyłamać. Jeśli komuś zdarzy się „wypadek” to cebulkę sadzimy, ona wypuści nowe tylko, że zakwitnie troszkę później.
W razie spodziewanych przymrozków po wzejściu roślin można przykryć je włókniną.
Aby mieć przedłużony okres zbioru kwiatów, sadzimy co kilkanaście dni, aż do końca maja. Jedynie odmiany późne należy posadzić do końca kwietnia – początku maja.
Zapraszam do zadawania pytań w komentarzach.
Stanisław Smoleń <sąsiad>
Posiadam jeszcze niewielkie ilości nadwyżek cebulek do sprzedania, Zamówienia przyjmuję do końca kwietnia. KATALOG MIECZYKI KOLEKCJONERSKIE 2011/2012 R. już nieaktualny zapraszam na nowy https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmGW9Iuhzar0dF9EMXdBblY0ZVpPNVBQTzJpN2piR2c#gid=0
Mam kilka odmian rosnących do wysokości 110 cm nadających się do sadzenia na balkonach, tarasach i dachach ogrodowych, są to : Vysvedceni-Oświadczyny, Tirza, Harleguin, Diamentowa Dolina, Marianka, Różowa Sonata. Liliowy Sad, Lupus Fudge i inne.