Archiwum miesiąca czerwiec 2013
Mamy miesiąc czerwiec. Cebule posadzone w kwietniu są już podrośnięte. Jeśli posiadają od 2 do 4 liści można zasilić je nawozem azotowym . Polecam saletrę amonową lub wapniową, a na glebach o pH obojętnym można zastosować siarczan amonu. Jeśli posiadamy Azofoskę , która w składzie ma dużą zawartość azotu, to można ją zastosować.
Ja też jestem w okresie zasilania i spulchniania gleby połączonego z wycinaniem chwastów.
Rośliny z cebulek przybyszowych lepiej w tym okresie zasilić dolistnie np.Florowitem.
Jeśli ktoś nie moczył cebul przed sadzeniem w insektycydzie na wciornastka mieczykowca powinien dokładnie przeglądać wyrastające liście czy nie ma na nich srebrzystych przebarwień, co będzie oznaką, że szkodnik żeruje, a w pochwach liści niedługo będzie można spotkać jasnożółte larwy.
Ostatnio mieliśmy dość duże opady deszczu. Jeśli rośliny znajdują się w podtopionej glebie należy koniecznie wykonać rowki odprowadzające wodę.
W przypadku występowania zmian chorobowych – proszę o informację w komentarzu lub na e-mail: stanislaw.smolen@gmail.com
w miarę ze szczegółowym opisem, a jeśli to możliwe proszę o dołączenie zdjęcia w mejlu oraz wyrażenie zgody na umieszczenie zdjęcia w blogu.
Profilaktycznie zalecam opryskać podrośnięte rośliny miedzianem w stężeniu zalecanym na opakowaniu – miedzian zwalcza choroby grzybowe i bakteryjne oraz korzystnie wpływa na dobre wybarwienie kwiatów (podobnie jak siarczan miedzi).
W przypadku gdy rośliny przez dłuższy czas były zalane wodą a ich liście są jeszcze koloru zielonego należy opryskać Kaptanem (Captanem) 50 WP może da się je jeszcze uratować. Natomiast jeśli liście żółkną świadczy to, że system korzeniowy uległ zniszczeniu i roślin nie da się uratować.
W oczekiwaniu na nowe kwiaty zapraszam do obejrzenia PLAYLISTY z filmami o mieczykach http://www.youtube.com/watch?v=ANFh-T3F2N4&feature=share&list=PL55593396300B6940
Stanisław Smoleń <sąsiad>