KATALOG. Jak Wybrać i przygotować miejsce do sadzenia mieczyków.

Autor: sasiad

22 marca 2010 >> Uncategorized

W  DZIALE  „O mnie i KATALOG” oraz  „Do sprzedania” zamieściłem link do  KATALOGU i Regulamin sprzedaży mieczyków.

KATALOG MIECZYKÓW wiosna 2010

Mieczyki KOLEKCJONERSKIE <sasiada>

W tym sezonie ilość nowych odmian kolekcjonerskich jest ograniczona – ze względu na zakup nowych odmian za granica .

Polecam  odmiany KOLEKCJONERSKIE ,  oraz popularne po stosunkowo niskich cenach.

Stanisław Smoleń

Jak wybrać i przygotować miejsce do sadzenia mieczyków .

Mieczyki wymagają dużej ilości  światła, dlatego musi być dobrze oświetlony obszar, w którym je zamierzamy posadzić. Najlepiej wybrać miejsce chronione przed zimnymi wiatrami.   Posadzone w miejscach zacienionych mają zahamowany wzrost, szczególnie w północnych regionach kraju, zmniejsza się nasycenie kolorów kwiatów i opóźnienie kwitnienia około 10 dni. Trochę cienia na zagonach z mieczykami, zwłaszcza w godzinach południowych, dopuszczalne jest w południowej części kraju oraz na obszarach z gorącym latem. Nasłonecznione  obszary lepiej ogrzewają się wiosną i wcześniej są  gotowe do sadzenia.

Sadzenie mieczyków  rozpoczynamy, gdy  ziemia jest nagrzana do 10 ° Celsjusza na głębokości 10 – 12 cm.. Opóźnienie sadzenia  jest niewskazane, ponieważ, gdy temperatura gleby wzrośnie,szybciej  zaczynają  rozwijać się liście, a wolniej  system korzeniowy, co dodatkowo wpływa negatywnie na rozwój kwiatostanu i opóźnia  kwitnienie mieczyków.
Wskazane jest głębokie sadzenie cebulek (zabezpiecza kwiatostany przed pokładaniem się). Dodanie do ziemi próchnicy powoduje lepsze ukorzenianie się cebulek , oraz powoduje opóźnienie przedwczesnego rozwoju części nadziemnej,a cebula przez to zbuduje normalny system korzeniowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ korzenie  dobrze rosną w temperaturze około 10 °, wyprzedzając wzrost liści, a zarazem dostarczają roślinie więcej niezbędnych składników pokarmowych.      W celu przyspieszenia ogrzewania gleby można przykryć zagon folią, a po posadzeniu agro-włókniną.
Do sadzenia mieczyków wskazane jest, aby (w miarę możliwości) wybrać teren  o lekkim nachyleniu , aby nadmiar wody deszczowej  mógł spłynąć.
Nie powinno się wykorzystywać do sadzenia mieczyków obszarów na depresji i o wysokim stanie  wód gruntowych. W takich miejscach, mieczyki, często cierpią na brak ciepła, cebulki są bardziej atakowane przez choroby , ponadto wiosną gleba nagrzewa się znacznie wolniej.

Struktura gleby – jest ważnym warunkiem dobrego rozwoju mieczyków .
Gladiole  dobrze rosną w miejscach zmeliorowanych gdzie odsączona woda poprawia strukturę gleby.  Aby uzyskać dobrą strukturę i rozluźnienie gleby można dodać torfu  10-15 kg / metr kwadratowy  i piasek  1-2 kg na metr kwadratowy.

Mieczyki dobrze rosną na glebach o odczynie  lekko kwaśnym około 5,5 pH.  Na takich glebach zwykle rośnie rumianek, koniczyna biała, natomiast na kwaśnych szczaw. Zbyt kwaśne gleby są szkodliwe dla mieczyków –  obniżają i utrudniają   normalny wzrost i kwitnienie, przez długi czas nie wysychają na wiosnę, a latem szybko wysychają i stają się twarde. Składniki odżywcze zawarte w kwaśnych glebach są słabo przyswajane, szczególnie nawozy fosforowe . Rośliny w tej ziemi często są atakowane przez fuzariozę, na bardzo kwaśnych glebach, liście i pąki stają się jakby spalone.

Aby zmniejszyć kwasowość gleb bardzo kwaśnych należy zastosować wapnowanie, wykorzystując na przykład, wapno hydratyzowane, mączkę dolomitową. Ja na wiosną stosowałem  kredę pastewną, a efekt był zadowalający. Wapno należy równomiernie wysiać  i dobrze wymieszać  z glebą .
Mączkę dolomitową najlepiej zastosować jesienią  w ilości 150-200 g na 1 m kwadratowy. Do odkwaszenia gleby można użyć popiołu drzewnego, który w swoim składzie zawiera  potas i fosfor.
Jednakże, mieczyki źle reagują na  silnie zasadowe gleby, co objawia się częstszym występowaniem chorób bakteryjnych, rośliny słabiej rosną a liście żółkną . W przypadku gdy mamy glebę piaszczystą, dobrze jest dodać kilka wiader gliny, próchnicę albo kompost (10-15 kg na metr kwadratowy).

Ziemię pod mieczyki lepiej jest przygotować jesienią. Lubią one glebę dobrze nawiezioną.

Na  wiosnę przed powtórnym przekopaniem, rozsypujemy nawóz azotowy – 50 gramów na metr kwadratowy.
Wiosną można również dodać siarczan miedzi – 1 g / m kw. i kwas  borowy – 0,5 g / m  kw.  Jeśli jesienią nie wapnowano gleby, na wiosnę przed kopaniem, na 2-3 tygodnie przed sadzeniem dopuszczalne jest dodać kredę, wapna hydratyzowanego na wiosnę lepiej nie używać.

Jeżeli z różnych powodów nie przygotowaliśmy gleby jesienią, to na wiosnę przed przekopaniem gleby rozsypujemy nawóz wieloskładnikowy – najlepiej Azofoskę w ilości około 150 – 200 g na metr kwadratowy.  Należy pamiętać, że mieczyki potrzebują dobrego nawożenia, ale więcej pokarmu będą potrzebowały pogłównie, to jest w czasie wegetacji . O tym przypomnimy w terminie późniejszym. Dobrze będzie też zaglądać do materiałów archiwalnych z grudnia 2009 i stycznia br.

Pod mieczyki należy zastosować głębokie kopanie gleby (35-40 cm), gdyż  rośliny  głęboko  się korzenią.
Nie zaleca się sadzić mieczyków po takich roślinach jak  ogórki, kukurydza, zwłaszcza po astrach, które powodują fusarium. Pozostałe po tych kulturach wirusy mogą zniszczyć nasadzenia mieczyków.
Jeśli przed mieczykami były sadzone ziemniaki, kapusta, buraki, które pobierają dużo potasu i fosforu z gleby , konieczne jest, aby zastosować większe dawki tego nawozu .

Mieczyki można sadzić w zimnej szklarni.
Sadzenie i pielęgnacja mieczyków jest bardzo wygodna przy wykonaniu zagonu optymalnej szerokości 1-1,2 m.
Rzędy najlepiej wykonać w kierunku ze wschodu na zachód,(jeżeli jest taka możliwość) aby zapewnić roślinom jednakowe oświetlenie.
Zależnie od wielkości cebul głębokość rowka dla dużych cebul powinna być około 10-15 cm  – zalecana głębokość: 3 średnice cebulek  oraz 4-5 cm dla dzieci. Odległość między rowkami 20-30 cm (im większy rozstaw rzędów, tym większe będą rośliny i kwiaty). Jak wcześniej pisałem głębsze sadzenie zabezpiecza kwiatostany przed wywracaniem .
Do rowka można dać warstwę piasku i w nim posadzić cebule. Warstwa piasku wokół  cebulek pomaga w zapobieganiu chorobom, w pewnym stopniu uchroni je od stojącej wody i robaków  (drutowców, pędraków, turkucia podjadka), które nie lubią piasku.

Korzystając z tych doświadczeń i porad, będzie państwo w stanie prawidłowo i terminowo  posadzić mieczyki i otrzymać piękne kwiaty o luksusowych kolorach.
Życzę wszystkim satysfakcji z wysiłku włożonego w uprawę roślin oraz pełnej relaksacji w czasie prac ogrodowych.
Opracował Stanisław Smoleń <sąsiad>
Korzystałem z doświadczeń moich i Tamary Lazarewicz    www.mirgladiolus.ru
Dziękuję P. Iwonie Jakubowskiej , która z powodów osobistych, przez określony czas nie może korygować materiałów. Życzę jej  sukcesów w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. (Thank you).

Ten wpis opublikowano dnia poniedziałek, 22 marca 2010 o godz. 22:07 w kategorii Uncategorized. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.